ROK SZKOLNY 2018/2019
7 września- NAUCZYCIELE CZYTAJĄ „PRZEDWIOŚNIE”
ROK SZKOLNY 2017/18
Mobilny Punkt Biblioteczny dla Rodziców
PRELEKCJA DLA RODZICÓW NA TEMAT WPŁYWU CZYTANIA NA ROZWÓJ MŁODZIEŻY (pani mgr Dorota Lenar, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej)
Rankig na Czytelnika Roku wygrali:
w kategorii klas maturalnych- Natalia Kożuch z kl. 3A
w kategorii klas pozostałych- Emilia Totoś z kl. IIf.
4 grudnia- impreza czytelnicza WESELE NA BIS!
Nauczyciele czytali fragmenty dramatu S. Wyspiańskiego w lekkiej, zabawnej interpretacji…
WYNIKI KONKURSÓW CZYTELNICZYCH
Nagrody główne:
Weronika Piksa z kl. IIdr- w kategorii logo biblioteki szkolnej
Ewelina Suchcicka i Paulina Wolak z kl. IIf- w kategorii opowiadanie kryminalne
Patrycja Zielińska i Robert Poręba z kl. IIdr- w kategorii film promujący czytanie
Anita Janik i Adrian Krzyżak z kl. IIf- w kategorii film promujący czytanie
Wyróżnienia:
Hanna Osika z kl. 2B- w kategorii wiersz
Emilia Madej z kl. 2B- w kategorii zdjęcie
Paulina Bołoz z kl. IIdr – w kategorii opowiadanie kryminalne
Karolina Rak, Klaudia Szczecina, Wojciech Śląski, Kamil Cisoń, Rafał Ogórek, Mikołaj Czop z kl. IIdr- w kategorii film
Maria Magiera z kl. IIf- w kategorii film
Tydzień Conradowski
ROK SZKOLNY 2016/17
Czytelnikiem Roku została Ewa Adamczyk z kl. 2Ba.
W quizie czytelniczym zwyciężyła PATRYCJA CITAK z kl. IIIe.
Światowy Dzień Pisarzy i Pisarek
Tego dnia uczniowie, odwiedzający bibliotekę, spontanicznie pisali opowiadanie…
Akcja KSIĄŻKA W PREZENCIE
KSIĄŻKA TYGODNIA-
(cotygodniowa akcja, w ramach której bibliotekarze (i nie tylko) rekomendują książki w poszczególnych kategoriach)
-
- …rekomendowana przez nauczyciela- prof. K. Dominik- C. Lackberg, Kamieniarz
- …która nastawia pozytywnie do życia- J. Goldstein, Wszystko, co ważne
- …tak się dawniej pisało- A. Libera, Madame
- …rekomendowana przez nauczyciela: panią profesor Elżbietę Golec- N. Evans, Odważni
- …z problemem– H. Hassenmuller, Czarne, czerwone, śmierć
- …dobry kryminał- Ch. Link, Ostatni ślad
- …ku przestrodze- T. Valko, Arabska żona, Arabska córka
- …poznawcza- R. Kapuściński, Imperium
- …rekomendowana przez nauczyciela: panią profesor Marzenę Woropaj- J. Clavell, Król szczurów
- …którą warto polecić na prezent- B. Pawlikowska, W dżungli życia
- …żeby przenieść się w lepszy świat- K. Michalak, Poczekajka
- …której nie sądź po okładce– S. Gruen, Woda dla słoni
- …rekomendowana przez nauczyciela: prof. Renatę Pogwizd- J. Głowacki, Z głowy
- …żeby poznać starożytność- M. Waltari, Egipcjanin Sinuhe
- …na podstawie gry komputerowej- O. Bowden, Assasin’s creed. Renesans
…itd….
Maraton Czytania Quo vadis
(5.09.)
Konkurs z okazji Jubileuszu 90- lecia ZSE o historii szkoły.
PYTANIA I ODPOWIEDZI KONKURSOWE
1.Podaj nazwę czasopisma, w którym w roku 1926 ukazała się informacja o utworzeniu naszej szkoły.
2.W którym roku upaństwowiono naszą szkołę ?
3.Kto jest autorem słów hymnu ZSE, a kto kompozytorem muzyki ?
ad.1.Pierwszą informację o utworzeniu naszej szkoły zamieścił „Goniec Podhalański „. W numerze 6 z 29 listopada 1926 r. Józef Baczyński pisał : „Staraniem miasta i staraniem specjalnego Komitetu powstała w Nowym Sączu Prywatna Średnia Szkoła Handlowa”.
ad.2. Szkoła została upaństwowiona w roku 1946. Przekształcono ją w Państwowe Gimnazjum Handlowe, w którym nauka odbywała się przez 4 lata oraz utworzono 2 – letnie Państwowe Liceum Handlowe. W tym okresie dyrektorem szkoły został ponownie Jan Zajączkowski, który pełnił swą funkcję do roku 1949.
ad.3.Tekst hymnu jest autorstwa byłego nauczyciela i wicedyrektora mgr Kazimierza Poręby. Muzykę skomponowała Bernadetta Bodziony- uczennica klasy IIIa LE w roku szkolnym 1982/83 .
4.Co to jest „biuro symulacyjne”? Podaj okoliczności powstania tej pracowni.
5.W których latach funkcjonowania szkoły działało koło esperantystów?
6.Podaj nazwisko nauczyciela, założyciela spółdzielni uczniowskiej „Ogniwo”. W jakich latach działała ta spółdzielnia?
ad.4.Biuro symulacyjne to nowoczesna pracownia, w której od roku szkolnego 1995/96 odbywa się nauka przedmiotów zawodowych. Powstała ona w ramach współpracy między naszą szkołą i Federalnym Instytutem Kształcenia Zawodowego w Berlinie. W wyniku tej współpracy zrodziła się koncepcja utworzenia w szkole dla potrzeb specjalności Technik Handlowiec nowoczesnej pracowni, w której młodzież mogłaby zdobywać umiejętności praktyczne, niezbędne do wykonywania tego zawodu. Wyposażenie sali zostało sfinansowane ze środków Federalnego Instytutu Kształcenia Zawodowego w Berlinie, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu.
ad.5.Koło esperantystów działało w naszej szkole w latach siedemdziesiątych . Prowadzone było przez nauczyciela matematyki profesora Aleksandra Grelę , człowieka wielu talentów, zaangażowanego w życie społeczne. Za swoją działalność opozycyjną był internowany w okresie stanu wojennego, pozbawiony prawa wykonywania zawodu nauczyciela i przeniesiony do pracy w bibliotece szkolnej. Swoistym hobby pana profesora było pisanie krótszych lub dłuższych tekstów wierszowanych. Jednym z nich był wiersz o maturzystach, często wykorzystywany i cytowany na studniówkach: „Jesteśmy jak te ptaki przed odlotem, które uczono jak ruszać skrzydłami Niby dojrzali , a strach pomyśleć o tym, że teraz lecieć już musimy sami . Lecz zanim nastąpi rozstanie, a to wpisane jest w losy człowieka, chcemy choć chwilę porozmawiać z wami o tym co było, co nas jeszcze czeka”.
ad.6.Opiekę nad spółdzielnią uczniowską „Ogniwo” sprawował mgr Józef Szafrański . Spółdzielnia powstała w roku 1946 i działała do roku 1989.
7.Kiedy prowadzono u nas dział pensjonatowo- hotelarski?
8.Jak brzmi nazwisko architekta, który zaprojektował naszą szkołę? Opisz, z ilu bloków składał się ówczesny budynek i jakie pomieszczenia zawierał.
9.Podaj nazwę dwóch czasopism okresu międzywojennego, które współredagowali uczniowie naszej szkoły oraz podaj nazwy gazetek szkolnych, ukazujących się kiedykolwiek na terenie ZSE.
ad.7.Informacja o dziale pensjonatowo – hotelarskim w Szkole Kupiecko – Handlowej pojawia się w materiałach źródłowych z roku 1933.
ad.8.Konkurs na projekt budynku naszej szkoły wygrał inż.Zenon Remi. Był to jak na owe czasy bardzo nowoczesny budynek. Składał się z trzech bloków. Blok pierwszy to pomieszczenia szkolne ,tzn. pracownie, sala reklam, pokój nauczycielski, sala rady pedagogicznej, gabinet dyrektora, biblioteka, świetlica, izba harcerska, szatnia oraz kuchnia z jadalnią. Blok drugi to sala gimnastyczna, a blok trzeci to mieszkanie dla dyrektora i dwa mieszkania dla pracowników.
ad.9.W 1930 roku uczniowie Szkoły Handlowej współredagowali dwutygodnik młodzieży gimnazjalnej „Lot”. Uczniowie byli również redaktorami działu gospodarczego czasopisma dla młodzieży szkół średnich Nowego i Starego Sącza -„Zew Gór”. Gazetki szkolne dotyczące wyłącznie Zespołu Szkół Ekonomicznych, tworzone przez uczniów ZSE pod kierunkiem naszych nauczycieli w ostatnich latach to: „Czerwone szelki”, „Hermes”,”Ingliszmania”.
10.Co ma wspólnego z historią Zespołu Szkół Ekonomicznych hasło „Kupuj mądrze”?
11.Gdzie na terenie Nowego Sącza odbywały się lekcje w pierwszych latach funkcjonowania szkoły?
12.Kiedy uruchomiono III LO w ramach ZSE?
ad.10.”Kupuj mądrze” to nazwa imprezy szkolnej, odbywającej się w Zespole Szkół Ekonomicznych w latach 1995 do 2006 . Była ona ściśle związana z działalnością Młodzieżowego Klubu Federacji Konsumentów, który powstał we wrześniu 1995 r. i został uznany przez Radę Krajową Federacji Konsumentów. Był to pierwszy i przez wiele lat jedyny tego typu klub w Polsce. Jego celem była szeroko pojmowana edukacja konsumencka. Impreza określana mianem sesji „Kupuj mądrze” przygotowywana była przez nauczycielki przedmiotów ekonomicznych: Marię Piwowar i Annę Chudy, a po przejściu na emeryturę p. Marii Piwowar sesję organizowały Anna Chudy i Renata Basta . Pierwsza sesja miała formę happeningu, zorganizowanego na nowosądeckim rynku. Kolejne odbywały się już w murach szkoły. Sesje „Kupuj mądrze” popularyzowały wiedzę o współczesnym handlu, a także o marketingu handlowym czy prawach konsumentów. Zapraszani na nie byli goście z innych szkół oraz w pewnych okresie działalności Klubu goście ze słowackiej Starej Lubowni. Z czasem impreza o charakterze ekonomicznym przekształciła się w corocznie organizowaną sesję o wymiarze popularnonaukowym, podczas której prezentowane były wykłady pracowników naukowych wyższych uczelni oraz pracowników Federacji Konsumentów. Informacja o sesjach „Kupuj mądrze” organizowanych w Zespole Szkół Ekonomicznych odbijała się szerokim echem w prasie, podnosząc prestiż naszej szkoły i przyczyniała się do utrwalania pozytywnego wizerunku „ekonoma” w środowisku lokalnym.
ad.11. Z powodu braku własnej bazy lokalowej, zajęcia lekcyjne dwóch oddziałów Prywatnej Trzyletniej Szkoły Handlowej odbywały się początkowo w salach czytelni mieszczańskiej przy ul. Jagiellońskiej, ale już po trzech miesiącach szkoła została przeniesiona do pomieszczeń żeńskiej szkoły powszechne im. Hoffmanowej , także przy ul. Jagiellońskiej. W końcu listopada 1928 roku Zarząd Miejski przydzielił szkole przebudowany i odpowiednio rozszerzony do celów szkolnych dawny magazyn wojskowy przy ul.Morawskiego. W nowych warunkach uzyskano 6 izb lekcyjnych oraz 3 sale na pomoce naukowe, kancelarię i pokój nauczycielski. W roku 1939 , po wybuchu II wojny światowej i zajęciu budynku szkoły przy ul. Grodzkiej przez władze okupacyjne, ówczesne Gimnazjum Kupieckie przeniesiono do Klasztoru Sióstr Niepokalanek. Później zaś szkołę umieszczono w budynku przy ul. Naściszowskiej, a następnie przy ul. Rzeźniczej.
ad.12. W roku 1989 przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu utworzono nową szkołę . Były to dwa oddziały III Liceum Ogólnokształcącego.
Czytelnicy roku 2015/16:
Dawid Bołoz z kl. 3D
Agnieszka Mierzwa z kl. IITt
UWOLNIJ KSIĄŻKĘ…- wymiana książek
to cykliczna akcja wymiany książek. Można przynieść niepotrzebne lektury, podręczniki, encyklopedie- a wybrać dla siebie coś interesującego i potrzebnego!
EKONOM LUBI CZYTAĆ
W ramach ogólnopolskiego konkursu, promującego czytanie, uczennice klasy II dr przygotowały krótki film, pt. „Ekonom lubi czytać”, dostępny na portalu Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=wH2LF9-Nzt0
Autorki filmu: Patrycja Górowska, Ewa Kowalska, Paulina Sromek, Izabela Saczka
SPOTKANIE Z POEZJĄ
Z okazji kończącego się Roku Tuwima w dniu 11 grudnia zostało zorganizowane spotkanie z poezją. Przy nastrojowym blasku świec wybrane przez siebie wiersze poety czytały dziewczęta z klasy II g ( E. Nidecka, K. Biernacka, U. Pęksa, J. Suchcicka) oraz Nina Słowińska z 2 A. Utwór „Pomarańcze i mandarynki” zaśpiewał przy akompaniamencie gitary Rafał Talarczyk z 3 A.
Spotkanie uświetniły swoją obecnością: Pani Dyrektor A. Jasińska i Pani Pedagog M. Tokarz.
Rok Szkolny 2008/2008
Obchody Światowego Dnia Poezji w „Ekonomie” (2008/2009)
Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO na Konferencji Generalnej w listopadzie 1998 roku. Inauguracyjne obchody tego święta odbyły się w Paryżu. W Polsce święto obchodzone jest od 2001 roku. Instytucje związane z książką organizują w tym dniu spotkania z poetami, imprezy kulturalne, prezentacje młodych talentów.
W związku z tym niezwykłym dniem nauczyciele naszej szkoły: pani Irena Pasiut, pani Monika Tokarz, pani Małgorzata Matykiewicz, pani Dominika Zając, pan Jakub Kotarba, pan Adam Potoniec i pan Grzegorz Słowik zorganizowali niecodzienne spotkanie. Zaprezentowali uczniom swoje aktorskie talenty, czytając fragmenty komedii Wiliama Szekspira „Wiele hałasu o nic”.
W przerwach między scenami widzowie mogli posłuchać wierszy Justyny Giercuszkiewicz z If TE, Anny Tomeckiej z IVg TE, Doroty Mordarskiej z IIIg TE, Marii Ormanty z IIg TE, Angeliny Dyrek z 2D LO, Elżbiety Guzickiej z Ie TE. Uczennice wzięły udział w konkursie poetyckim organizowanym przez bibliotekę szkolną. Przypominamy, że w marcu tego roku na stronie internetowej szkoły zamieszczono ich wiersze. Uczniowie i nauczyciele mogli zagłosować na wybrany utwór. Podczas imprezy przedstawiono oficjalne wyniki. W głosowaniu wzięły udział 743 osoby. Liczbą 345 głosów zwyciężyła Elżbieta Gizicka z kl. Ie TE, autorka utworu pt. „Córeczka więźnia” i otrzymała nagrodę internautów.
Dodatkowo jury konkursu w składzie:
– pani Jadwiga Garbacz – dyrektor biblioteki szkolnej
– pani Małgorzata Matykiewicz – nauczyciel języka polskiego
– pan Adam Potoniec – nauczyciel języka francuskiego
przyznało nagrodę Annie Tomeckiej z klasy IVg TE za utwór pt. „wsKazanie”. Werdykt ogłosiła pani Irena Pasiut – organizator konkursu, a nagrody wręczył pan dyrektor Gracjan Fołta. Światowy Dzień Poezji obchodzono w naszej szkole już po raz drugi. Celem spotkania była nie tylko dobra zabawa, ale także promocja czytelnictwa wśród młodych ludzi.