Giełdowy sukces klasy 2r oraz prof. Strachanowskiego

21 edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej przyciągnęła rekordową ilość – 22000 uczniów oraz

największą ilość zaangażowanych nauczycieli – 1100. Ekonom może pochwalić się wieloma sukcesami na przełomie istnienia tgo projektu, ale to „21” stała się dla nas najszczęśliwsza.

Konkurs, organizowany prez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie obejmuje 2 miesięczne inwestowanie w akcje oraz jednostki udziałowe, 1 miesięczną grę na kontraktach teminowych. W obu rundach o sukcesie decyduje wartość posiadanych środków na koniec gry. Równolegle, dla uczestników SIGG uruchomiono platformę edukacyjną, gdzie o punkty za aktywność rywalizowani ze sobą: uczniowie, zespoły uczniów, klasy oraz szkoły.

W bieżącym roku szkolnym Ekonom reprezentowało 271 uczniów, inwestujący w 84 zespołach oraz 4 nauczycieli. W pierwszej rundzie, gdy celem był trafny zakup akcji lub ETF-ów, najwyżej w rankingu – na 4 miejscu w Polsce widzieliśmy dziewczyny z 2A z zespołu Nazwa1 (dziewczęta twierdzą, że przez chwilę notowano je nawet na 2-gim miejscu), Niestety nie udało się ukończyć gry z wynikiem dającym szansę udziału w finale. Równolegle trwały zajęcia na platformie edukacyjnej, gdzie TRZYKROTNIE w najlepszej 10-tce najaktywniejszych uczniów w Polsce pokazał się Kacper Sarata z 2r, a raz Arkadiusz Adamczyk (również 2r). W rezultacie sukcesem pochwalić sie może klasa 2r – została laureatem aktywności na platformie edukcyjnej, wygrywając niebagatelną nagrodę 3 800 zł na wycieczkę do Warszawy i siedziby GPW. Opiekunem naszych inwestorów jest prof. Tomasz Strachanowski.

Po raz pierwszy w SIGG prowadzono również ranking nauczycieli, w którym uwzględniono naszych wytrwałych inwestorów, którzy kilkukrotnie wygrywali Szkolny Konkurs Giełdowy „Inwestor” – prof. Małgorzatę Gargulę, Grzegorza Słowika, Jarosława Puchałę i Tomasza Strachanowskiego.

W II rundzie SIGG, gdzie inwestowano w kontrakty terminowe – znów było blisko do sukcesu. Zespół Kacpra i Arka z 2r na kilka dni przed zakończeniem plasował się na 3 miejscu w małopolsce (awans do finału dawało 2-gie miejsce).
W rankingu nauczycieli na 1 miejscu w Polsce, inwestując po raz pierwszy w ten specyficzny instrument finansowy stanął prof. Tomasz Strachanowski. Oto co napisał o swoim sukcesie:
„Sam ledwo to rozumiałem, oceniałem raczej jako hazard i nawet nie do końca rozumiałem zasad wyceny tych papierów. Od kilku lat drugą rundę, czyli inwestycje w kontrakty pozostawiałem uczniom i w większości przypadków – nie korzystali z szansy. Pomyślałem, że przedsiębiorczość to sięganie po szanse. Włączyłem temat kontraktów terminowych do lekcji przedsiębiorczości i postanowiłem >zagrać w otwarte karty<, by zachęcić uczniów. Inwestowałem podczas lekcji – głosno dyskutując jaką przyjąć strategię, pokazująć mechanizm składania zleceń inwestycyjnych – myśląc, co będzie, to będzie, ale ważne by pokazać na czym to polega”.

27 kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się uroczysta gala, podsumowujaca jeden z największych projektów edukacyjnych w Polsce, na której dwukrotnie wspomniano o naszej szkole – sukcesie klasy 2r oraz p. Tomasza Strachanowskiego.
relacja z gali, na stronie Giełdy Papierów Wartościowych

Ranking nauczycieli w 2 rundzie SIGG Dyplom za 1 miejsce p. Tomasza Strachanowskiego