Stało się! Siódmego czerwca 2023 roku odbyła się XXV Sesja popularnonaukowa pod hasłem: Inflacja i rozwój gospodarki w czasach kryzysu. Jej celem było propagowanie myśli i wiedzy ekonomicznej wśród młodych ludzi.
Choć w czasie pandemii ta naukowa inicjatywa została zawieszona, w tym roku ją przywrócono. Było to niezwykle ważne, ponieważ Sesja wpisała się w historię edukacyjno-kulturalnych wydarzeń w Nowym Sączu.
Tegoroczna Sesja odbyła się w Auli Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla, JM Rektora WSB-NLU dr. Dariusza Woźniaka oraz JM Rektora ANS dr. hab. inż. Mariusza Cygnara.
Wśród zaproszonych gości byli obecni: Prorektor ds. Nauki i Rozwoju ANS w Nowym Sączu dr Marek Reichel, dr Monika Cetnarowska – wykładowca na ANS w Nowym Sączu oraz współzałożycielka stowarzyszenia Autopozytywni, Poseł na Sejm Patryk Wicher, Radny miasta Nowego Sącza Leszek Gieniec, Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu Ilona Kronenberger, Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Marek Bułat oraz Sekretarz Stowarzyszenia Lucyna Kwit wraz z członkiniami Stowarzyszenia. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz pracodawców umożliwiających odbycie praktyk zawodowych uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Władze Zespołu Szkół Ekonomicznych reprezentowali Dyrektor dr Tomasz Połomski, Wicedyrektor mgr Halina Gancarczyk-Hajduk, Wicedyrektor dr Aleksandra Jasińska.
Nad organizacją wydarzenia czuwała Alicja Gwiżdż, która także poprowadziła XXV Sesję. W komitecie organizacyjnym znaleźli się także inni nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych: Elżbieta Jabłońska-Bołoz, Karol Majoch, Małgorzata Matykiewicz-Kołodziej, Dominika Mokrzycka, Monika Potoczek, Antoni Reszkiewicz, Agata Rolka, Ewelina Tokarczyk. Zaangażowani byli ponadto członkowie Samorządu Szkolnego ZSE. Za pracę wszystkim bardzo dziękujemy.
Uroczystego otwarcia XXV Sesji popularnonaukowej dokonał Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych dr Tomasz Połomski.
Głos zabrał również Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, nie tylko omawiając temat inflacji w kontekście zarządzania miastem, lecz także zachęcając młodych ludzi do oszczędzania. Prezydent Handzel przedstawił zestawienie, z którego wynikało, że Nowy Sącz na tle innych miast wypada bardzo dobrze, jeśli chodzi o zapobieganie wzrostowi zadłużenia powiązanego z inflacją, choć jest to niezwykle trudne zadanie.
Dyrektor dr Tomasz Połomski złożył na ręce prezydenta podziękowanie za program zatrudnienia trójki najlepszych absolwentów sądeckiego Ekonoma w placówkach Urzędu Miasta. Podobne podziękowania za oferty pracy dla absolwentów naszej Szkoły złożył na ręce Pani Małgorzaty Belskiej.
Następnie głos zabrali prelegenci. Na XXV Sesję popularnonaukową zaproszenie przyjęli wykładowcy WSB-NLU w Nowym Sączu oraz ANS w Nowym Sączu.
W pierwszej części można było wysłuchać wykładu Pani dr Anety Oleksy-Gębczyk z ANS w Nowym Sączu, która przybliżyła pojęcie, rodzaje i przyczyny inflacji. Kolejny wykład wygłosił JM Rektor WSB-NLU dr Mariusz Woźniak, skupiając się na znaczeniu inflacji w czasie kryzysu i jej wpływie na wzrost gospodarczy.
W drugiej części Sesji głos zabrali Pan prof. dr hab. Kazimierz Zieliński z ANS w Nowym Sączu, który mówił o wpływie inflacji na oszczędności, a także Pan mgr Ariel Michalik, przybliżając wpływ inflacji na firmy i gospodarstwa domowe oraz przedstawiając metody oszczędzania. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Polańska, przedstawicielka Fundacji Pomyśl o Przyszłości działającej przy firmie FAKRO. Pani dyrektor omówiła cele i działania fundacji, akcji, w które się angażuje.
Wszystkim prelegentom bardzo dziękujemy za inspirujące wykłady.
Uczniowie Ekonoma od początku zostali zaangażowani w tworzenie skojarzeń ze słowem inflacja, zostali w przystępny, uporządkowany i dynamiczny sposób zapoznani z pojęciem, typami oraz skutkami inflacji. Dowiedzieli się, w jaki sposób inflacja wiąże się z zeznaniem podatkowym (jako „ukryty podatek”), a także jak to się dzieje, że obniża realną wartość oszczędności. Uczniowie ZSE mogli także trochę bliżej poznać różne metody oszczędzania, które przyczyniają się do zabezpieczenia przyszłości. Były to i metody bezpieczne, i obarczone pewną dozą ryzyka. Uczniowie zetknęli się ze zróżnicowanymi metodami prowadzenia wykładu. Wielu spośród słuchaczy utrwalało zdobywaną wiedzę, tworząc notatki.
Nie tylko nauką i ekonomią ta Sesja stała. W czasie przerwy uczniowie mogli wysłuchać koncertu kwartetu smyczkowego z Mateuszem Smydą i Magdaleną Siedlarz z klasy I h oraz Julią Kulig i Emilią Szywałą z klasy II d w składzie, recytacji wierszy w wykonaniu Marzeny Gaździak z klasy 1 Bb oraz Kamila Raka z klasy I h przy akompaniamencie Kamili Wójcik z klasy I h, a także dwóch piosenek w wykonaniu Oliwii Zieleń z klasy 2 Bb. Wszystkim wykonawcom należą się wielkie brawa.
Zdjęcia dla Zespołu Szkół Ekonomicznych wykonywały Roma Reichert, uczennica klasy 4 fn, oraz Małgorzata Matykiewicz-Kołodziej.
Autorka: Małgorzata Matykiewicz-Kołodziej
[foogallery id=”12324″]