Plan działania

ZINTEGROWANY PLAN DZIAŁANIA W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W NOWYM SĄCZU W RAMACH PROJEKTU ZINTEGROWANEJ POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA ”SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO”  W ROKU SZKOLNYM 2021/22

a) zwiększanie bezpieczeństwa uczniów w zakresie technicznym i organizacyjnym szkołyRemont budynku – wykonanie elewacji budynku szkoły oraz ocieplenia budynku montaż obrzeży trawnikowych,
– modernizacja systemu odpływu wody deszczowej z istniejącej rynny.

 

L.P

 

ZADANIE DO REALIZACJI

 

DZIAŁANIA

 

TERMIN REALIZACJI

 

ODPOWIEDZIALNI ZA  REALIZACJĘ

 

UWAGI

1 Zmiana infrastruktury na zewnątrz i wewnątrz szkoły:
a) zwiększanie bezpieczeństwa uczniów w zakresie technicznym i organizacyjnym szkoły Remont budynku – wykonanie elewacji budynku szkoły oraz ocieplenia budynku montaż obrzeży trawnikowych,
– modernizacja systemu odpływu wody deszczowej z istniejącej rynny
Na bieżąco w zależności od pozyskania środków finansowych z Urzędu Miasta. Szkoła – Dyrektor.
Porządkowanie terenu poza szkołą od strony ulicy Nawojowskiej i od strony boiska szkolnego (przycinanie krzewów, obcinanie gałęzi drzew). Wg potrzeb. Pracownicy szkoły odpowiedzialni za wykonanie prac porządkowych.
Skuteczne wykorzystanie istniejącego monitoringu szkolnego do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa uczniów w ZSE.
W sezonie jesienno – zimowym zamykanie bramki wejściowej od strony boiska ok. godziny 16.
Cały rok szkolny. Pracownicy szkoły, administrator.
Dyżury nauczycieli na korytarzach, przy szatni i na boisku szkolnym w sezonie letnim.
Przegląd stanu technicznego pomieszczeń szkolnych.
Cały rok szkolny. Nauczyciele
Przeprowadzenie szkoleń wstępnych z dziedziny BHP dla klas. Wrzesień. Szkolny Inspektor BHP i PPOŻ – Paweł Dobosz
b) zwiększanie bezpieczeństwa uczniów w szkole i drodze do szkoły Dalsza współpraca Szkoły z Policją oraz z dzielnicowym. Wrzesień Nauczyciele
Kontakt z dzielnicowym lub koordynatorem ZPB w sprawach uczniów mających problemy z prawem.
Współpraca w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na terenie placówki i w bezpośrednim otoczeniu.
Na bieżąco wg potrzeb. Szkoła, Dyrektor, Rada Rodziców, Policja – Policyjny Koordynator ZPB, dzielnicowy, nauczyciele.
Profilaktyka zdrowotna i edukacja prawna na temat palenia papierosów,
środków odurzających i dopalaczy oraz przestrzegania porządku publicznego.
Cały rok
Po uzgodnieniu terminu – klasy pierwsze LO i TE – w każdym roku szkolnym.
Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień.
Szkolenie przeciwpożarowe i próbna ewakuacja szkoły. Po uzgodnieniu terminu – raz w roku. Straż Pożarna, Szkolny Inspektor ds. BHP i PPOŻ.
2 Rozpoznanie poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów:
a) propagowanie i promowanie pozytywnych wzorców zachowań Realizowanie tematycznych godzin wychowawczych. Cały rok szkolny. Wychowawcy.
Giełda używanych podręczników. Wrzesień. Samorząd Uczniowski.
Propagowanie postaw prozdrowotnych – akcje plakatowe i audycje Młodzieżowych Liderów Promocji Zdrowia. Cały rok szkolny. MLPZ. Pielęgniarka szkolna.
Pedagog szkolny, psycholog szkolny
Akcja charytatywna SERCE –SERCU – prowadzona przez Fundację Sądecką – zbiórka artykułów żywnościowych na terenie sklepów po raz trzeci w szkole.
Mikołajki dla podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo „Nadzieja” oraz paczki mikołajkowe dla uczniów naszej szkoły z rodzin potrzebujących wsparcia materialnego.
Październik – listopad. Pedagog szkolny.
Uczniowie – wolontariusze.
Akcja Szlachetna Paczka.
Współpraca stała ze stowarzyszeniem SURSUM CORDA.
Na bieżąco – cały rok szkolny. Szkolne Koło Wolontariatu.
Opiekun – Grzegorz Słowik.
Promowanie uczniów biorących udział w konkursach, osiągających wysokie wyniki nauczania, prezentowanie bieżących wydarzeń szkolnych Na bieżąco – strona internetowa szkoły, gazetka szkolna, portal internetowy. Opiekunowie i uczniowie odpowiedzialni za stronę internetową i gazetkę szkolną.
Sądeczanin.
Radio Kraków.
b) integracja zespołu klasowego Imprezy okolicznościowe
( akademie z okazji Dnia Nauczyciela,
Ślubowania Klas Pierwszych, Dnia Niepodległości, Jasełka, Wigilie klasowe, pożegnanie klas maturalnych).
Wg harmonogramu. Dyrektor. Nauczyciele. Wychowawcy.
Zajęcia integracyjne dla klas pierwszych (warsztaty z pedagogiem i psychologiem szkolnym). Wrzesień – październik. Pedagog szkolny, Psycholog szkolny
Inicjowanie klasowych przedsięwzięć służących integracji zespołu klasowego np. konkurs stroików świątecznych, udział w rajdzie szkolnym, wycieczki klasowe. Na bieżąco – cały rok szkolny. Wychowawcy.
Nauczyciele. Samorząd Uczniowski.
c) określanie czynników zagrożenia i eliminowanie negatywnych zachowań oraz pomoc uczniom w sytuacjach trudnych. Zespół ds. opracowania i monitorowania programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły oraz oraz Zespołu ds. wskaźników socjologicznych:
– działania dyscyplinarno – wychowawcze
– systematyczne monitorowanie frekwencji w celu ograniczenia absencji
– kontrakty – zawieranie kontraktów między uczniem a pedagogiem mające na celu zmobilizowanie ucznia do poprawy zachowania
– reagowanie na przejawy agresji i przemocy poprzez indywidualne rozmowy, rozmowy z rodzicami
– podejmowanie działań dyscyplinarnych zgodnych ze Statutem Szkoły
– współpraca z dzielnicowym, Policją, Sądem w przypadkach szczególnie „trudnych”
– prowadzenie akcji „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.
Na bieżąco – cały rok szkolny Dyrektor.
Nauczyciele.
Wychowawcy.
Pedagog szkolny oraz członkowie powołanych zespołów.
3 Informacja i edukacja:
a) nauczycieli Coroczne szkolenie przeciwpożarowe i próbna ewakuacja szkoły Wg harmonogramu po ustaleniu terminu. Straż Pożarna.
Szkolny inspektor ds. BHP i PPOŻ
Coroczne Szkolenia Rady Pedagogicznej – dostosowane do aktualnych problemów szkolnych, doskonalenie zawodowe nauczycieli, organizowane warsztaty metodyczne i konferencje Na bieżąco, po ustaleniu terminów. Ośrodki szkoleniowe, ODN, itp.
Informacje na temat realizacji projektu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” na stronie internetowej szkoły Na bieżąco. Członkowie komisji ds. ZPB:
M.Malczak,
G.Słowik,
M.Tokarz.
Administrator.
b) uczniów – kształtowanie samooceny i nawyku samokontroli, podniesienie poziomu świadomości prawnej Zapoznanie lub przypomnienie praw i obowiązków ucznia, Statutu szkoły i Regulaminów obowiązujących w placówce. Wrzesień. Wychowawcy.
Cykliczne imprezy szkolne propagujące pozytywne postawy: Sesja Popularno – Naukowa, Wolna Trybuna dla klas pierwszych LO i TE oraz imprezy organizowane przez inne instytucje na terenie miasta. Wg harmonogramu. Odpowiedzialni nauczyciele.
Prowadzenie konsultacji nauczycieli dla uczniów mających trudności w nauce, zajęć przygotowujących do konkursów, zajęć rozwijających zainteresowania w ramach kół zainteresowań. Wg harmonogramu. Nauczyciele.
Działalność edukacyjno – profilaktyczna zmierzająca do zwiększenia świadomości uczniów na temat rodzajów przemocy we współczesnym świecie Wg harmonogramu. Wychowawcy
Zajęcia profilaktyczne na terenie SOIK dotyczące uzależnień i przemocy dla uczniów klas III LO. SOIK.
Pedagog szkolny.
Lekcje wychowawcze na terenie zakładu karnego dla LO i Technikum Ekonomicznego dotyczące uzależnień, przemocy, wymuszeń, rozbojów i piractwa komputerowego Cały rok szkolny. Zakład karny w Nowym Sączu.
c) rodziców – angażowanie rodziców w poprawę bezpieczeństwa Informowanie i angażowanie rodziców w działania szkoły podejmowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Organizowanie spotkań z rodzicami w celu omawiania pojawiających się problemów, informowania o odpowiedzialności prawnej za postępowanie i wychowanie dzieci, angażowania rodziców w organizowaniu uroczystości szkolnych i bieżące informowanie o problemach dotyczących zagadnień bezpieczeństwa na terenie szkoły.
Na bieżąco. Dyrekcja. Wychowawcy.
Pedagog szkolny.
Zespół nadzorujący ZPB.